Dům si nás rozmazlil

Novinky

Iva a Petr měli s vlastním bydlením již zkušenosti, avšak stavba pasivního dřevostavby pro ně byla novinkou. Od samého začátku věděli, že chtějí energeticky velmi úsporný dům a že při jeho stavbě rádi přiloží ruku k dílu. Jak to zvládli?

Ačkoliv je okolí od stavby pasivního domu zrazovalo, jejich rozhodnutí bylo pevné.  Oba vyrůstali v prostředí, kde dřevo hrálo důležitou roli – Iva na pile, Petr jako truhlář – a proto byl tento materiál jasnou volbou i pro konstrukci jejich domu. Suchá výstavba navíc umožňovala rychlé nastěhování, které pro ně bylo prioritou.

Hledání vhodného pozemku a partnera pro stavbu

Při hledání vhodné realizační firmy navštívili soubor pasivních domů v Koberovech, kde měli možnost vidět v praxi fungování tepelného čerpadla a rekuperace. I když teoreticky věděli, jak fungují, chtěli je vidět v reálném použití. Současně začali hledat vhodný pozemek, přičemž se setkávali s nepochopením ze strany úřadů, které si představovaly tradiční venkovský dům s typickou sedlovou střechou. Nakonec se rozhodli nechat si vypracovat studii svého domu a s ní absolvovali konzultace se stavebním úřadem. Tento postup je přivedl na Chrudimsko, kde našli ideální místo s dobrou dopravní dostupností.

Spolupráce s realizační firmou a projektantem se ukázala jako vynikající volba. Díky hotové studii měli jasnou představu o svém novém domově, kterou upravili pouze o vnitřní dispozice a přidali parkovací místo pod střechou. Projektant s odbornými zkušenostmi v dodavatelském stavebním systému dokázal navrhnout proveditelné řešení a pružně reagovat na požadavky úřadů. Stavební firma, kterou vybrali na základě referencí, postavila hrubou stavbu na připravené základové desce během čtyř měsíců. Následné práce na rozvodech a dokončovacích úpravách si Iva s Petrem zajistili sami. Během realizace se rozhodli využít podkroví, které původně mělo být přístupné pouze po visutém schodišti, jako plnohodnotný prostor pro pracovnu a pokoj pro hosty.

Výhody pasivního domu

Pasivní dům se jim osvědčil. Díky správnému umístění na pozemek je hlavní fasáda orientována k jihu, což výrazně snižuje náklady na vytápění. V zimě často nemusí topit vůbec, zatímco v pro udržení příjemné teploty v létě využívají stínění pomocí předokenních žaluzií a v případě extrémně vysokých teplot přidají chlazení pomocí kompaktní větrací jednotky ,,Dům si nás rozmazlil. V momentě, kde jedeme na dovolenou, často se v ubytování cítíme nepříjemně kvůli letním vedrů. Z domova jsme totiž zvyklý na stálou příjemnou teplotu, ať je venku jakkoliv.” dodávají. Aktuálně zvažují instalaci fotovoltaické elektrárny, ale vzhledem k nízké spotřebě energie, která činí 8 MWh ročně, není to pro ně až takovou prioritou.