Správnou cestou k pasivnímu domu

Novinky

Podle našich zkušeností volí pro své nové bydlení pasivní dům většinou zastánci zdravého, trvale udržitelného způsobu života, a zároveň ti, jimž jsou blízké úspory nákladů za energie. Pasivní dům do tohoto konceptu velmi dobře zapadá, zvlášť je-li postaven ze dřeva a navržen nejen podle potřeb svých budoucích majitelů, ale i podle základních principů pasivního domu. Monika, která se svým manželem a dvěma dětmi obývá tento dům, nám to při návštěvě potvrdila.

Proč jste se rozhodli pro stavbu nového rodinného domu?

Po přestěhování do Prahy jsme několik let bydleli v pronajatém bytě, ale jak se postupně rodina rozrůstala, dospěli jsme k rozhodnutí zajistit si vlastní bydlení splňující naše představy a požadavky. Z toho vyplynulo, že budeme hledat soukromí v rodinném domě s terasou a zahradou, která bude plnit okrasnou i užitkovou funkci.

Kdy padlo rozhodnutí, že půjde o dům pasivní?

Koncept trvalé udržitelnosti je nám velmi blízký a pasivní dřevostavba přirozeně vyplynula z možností, které trh nabízí. Samozřejmě jsme prošli obdobím studování odborných článků na internetu a v časopisech, navštěvovali jsme výstavy i dokončené pasivní domy v rámci Dnů pasivních domů, které organizuje Centrum pasivního domu. Pomohlo nám to posbírat řadu informací a argumentů pro naše přátele a známé, kteří o pasivních domech moc nevěděli, i když s nedůvěřivými reakcemi jsme se setkali spíše vůči volbě dřevostavby jako konstrukčního systému. Mnoho lidí si pod dřevostavbou nepředstavovalo moderní dům, ale srub či roubenku, případně dům, který nemůže mít moc dlouhou životnost. Pro nás však byla důležitým parametrem pro stavbu rychlost realizace a tepelněizolační vlastnosti a obojí mluvilo ve prospěch dřevostavby.

 

 

Jak jste si padli do oka s architektem?

Důležitým bodem pro nás byla prohlídka vzorového domu v Koberovech v Českém ráji spojená s osobní konzultací se zakladatelem ateliéru Symbiosa Tomášem Krupou. Představil nám koncept DOMY ATREA, v rámci kterého celý dům vznikl, a doporučil architektku Janu Jasinek. S paní architektkou jsme se před zahájením spolupráce několikrát potkali a poměrně rychle jsme si mezi sebou dokázali vybudovat vzájemnou důvěru; dokázala se rychle naladit na naši vlnu, pochopit naše potřeby, očekávání a sny. Výsledkem byl návrh domu, který plně odpovídá našemu životnímu stylu a potřebám a který je terasou propojen s úžasnou zahradou.

Byl podobně úspěšný také výběr stavební firmy?

Architektonický ateliér nám doporučil několik stavebních firem, s nimiž už v minulosti spolupracovali a byli s nimi spokojeni. Vybrali jsme si tu s nejlepšími referencemi, což se ukázalo jako správná cesta, protože obě strany se už znaly a všechny nejasnosti a problémy, které v průběhu každé stavby vzniknou, dokázaly velmi rychle a v klidu vyřešit.

 

 

Kdy jste se do domu stěhovali a jaké byly vaše první pocity?

Do nového domu jsme se stěhovali deset měsíců od prvního výkopu. Prvním pocitem byla úleva, že se to všechno podařilo a že máme nový, vysněný domov. Jemnou vůni dřeva, která je cítit po příchodu domů, si zamilovala celá rodina. Ceníme si zejména celkového komfortu bydlení, propojení domu s terasou, která je od jara do podzimu prodloužením obývacího pokoje. Velký význam má pro nás také zahrada, která nám poskytuje ovoce a zeleninu a záplavu květů od brzkého jara až do zámrazu.

V domě bydlíte již několik let, jak jste spokojeni s jeho provozem?

Nemáme nic, co bychom domu v tomto smyslu vytkli, snad jen to, že teplovzdušné vytápění neumožňuje regulace teploty v jednotlivých místnostech, takže například v ložnici si v zimě otvíráme okno, protože máme pro spaní rádi nižší teplotu. Zároveň vnímáme v interiéru nižší vlhkost vzduchu v době, kdy venku mrzne. Jinak je ale systém uživatelsky komfortní. V létě využíváme vnější žaluzie proti přehřívání. Mírné snížení teploty se dá zajistit i pomocí vzduchotechniky.